начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Повторна реабилитация

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Повторна реабилитация

Мнениеот b353n » 21 Мар 2024, 11:21

Здравейте,

Казуса е следния
1. Имал съм условна присъда ( продация ) преди много време по която съм бил реабилитиран по право.
2. 2016 съм имал друга условна присъда (пробация) с 3 години изпитателен срок който е изтекъл през 2019 г.

Въпроса ми е дали може да настъпи реабилитация в този случей. Знам , че по право не може, но дали може чрез съда ?

Поздрави!
b353n
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Мар 2024, 11:15

Re: Повторна реабилитация

Мнениеот bvoykov » 21 Мар 2024, 12:46

Значи, т.н. "условна" присъда юристите разбираме осъждане на лишаване от свобода (затвор), чието изтърпяване е отложено с изпитателен срок по чл. 66 от Наказателния кодекс. Пробацията е отделен вид наказание съобразно чл. 42а НК и сл., която се търпи ефективно. Сега, при условно осъждане в изпитателния срок на основание чл. 67, ал. 3 НК могат да бъдат наложени някои пробационни мерки.
Сега, ако приемем за първата присъда, каквато и да е тя, сте бил реабилитиран на основание чл. 86, ал. 1 НК по право, за втората има два варианта. Принципно не пречи лицето да се реабилитира повторно по право, такава възможност дава чл. 88а, ал. 4 НК. От значение е да кажете дали действително сте бил осъждан на пробация, тъй като то е отделен вид наказание и максималният му срок, за който може да бъде наложено, е три години, или сте бил осъждан на лишаване от свобода с изпитателен срок. Ако е пробация с пробационни мерки - там подписване, срещи с пробационен служител, безвъзмезден/поправителен труд, то след изтърпяване на наказанието започва да тече един срок по чл. 88а, ал. 1 НК, вр. чл. 82, ал. 1, т. 5 НК и така след 2 години от изтърпяването на пробационните мерки ще се считате реабилитиран по право. Ако е условно осъждане - отложено е изпълнението на наказанието "лишаване от свобода", вече нещата са по-различни. Срокът по чл. 88а, ал. 1 започва да тече от изтичането на изпитателния срок (по аргумент от ал. 3 на същата разпоредба) и вече е 5 години съгласно чл. 82, ал. 1, т. 4 НК, ако наложеното наказание лишаване от свобода е по-малко от три години (макс 3 години могат да бъдат дадени условно, над три трябва да е ефективно). Следователно от 2019-та ще почнат да текат 5 години, ако условната Ви е била с ЛОС по-малко от три и следва да изтече някъде през сегашната 2024 г.

Съдебната реабилитация е приложима, когато реабилитацията по право не може да настъпи по една или друга причина, основно щото наказанието лишаване от свобода е толкова голямо или е повече от 1 година ефективно, поради което срокът по чл. 88а НК обичайно става 10 години. Реабилитацията чрез съд е уредена в чл. 87 от НК и изисква да са изминали три години от изтичане на изпитателния срок, някои адвокати бъркат 3 години от налагане на присъдата, това не е така, три години от изтичането на изпитателния срок. През тези 3 години искащият реабилитация не трябва да е вършил престъпления. Ако с престъплението, за което се иска реабилитация, са причинени имуществени вреди, същите трябва да бъдат възстановени, освен ако молителят не докаже наличието на уважителни причини за тяхното невъзстановяване. Необходимо е през тези 3 години молителят да е имал добро поведение - това може да се докаже със свидетели, които да изприказват пред съдията високопарни слова за моралните и нравствените качества на молителя, да се поиска характеристична справка от кварталния, който сигурно ще поразпита насам-натам какво се случва с молителя, работи ли нещо, как се отнася с хората и т.н., справка от прокуратурата, че няма досъдебни производства срещу молителя и прочие. Ако за престъплението, за което се иска реабилитация, е била наложена глоба, същата трябва да бъде платена, това важи и в случая, когато се чака настъпване на реабилитация по право и по чл. 88а НК.

Това е общо-взето. Съдебната реабилитация е по-тромава процедура и се иска заплащането на някаква минимална такса от 5 лв. мисля че беше. Моят съвет към Вас е по-скоро да си видите присъдата и да прецените дали срокът по чл. 88а НК действително изтича през тази година, защото ако заведете дело за съдебна реабилитация и съдът установи, че е настъпила такава по чл. 88а НК по право, той ще прекрати делото и няма да Ви разгледа молбата. Ако срещате затруднения, следва да се обърнете към адвокат.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Повторна реабилитация

Мнениеот b353n » 22 Мар 2024, 09:40

Здравейте отново,

Изключително благодаря за изчерпателния отговор.

От свидетелстовото ми за съдимост виждам следното
"наказание на осн. чл. 212 а ал. 1
вр. чл. 26 ал. 1 вр. чл.55, ал.1, т.1 от НК ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ
МЕСЕЦА, чието изпълнение на осн. чл. 66, ал. 1 от НК се отлага с изпитателен срок от ТРИ
ГОДИНИ.
На осн. чл. 67 ал. 2 от НК, възпитателните грижи през изпитателния срок се възлагат на
служител от Пробационна служба – звено към Сектор „Пробация“ при ОС „ИН“"

За първата присъда не знам тъй като липсва от свидетелството, но мога да кажа , че пак беше с пробационни мерки през целия изпитателен срок (да се подписвам 2 пъти седмично, 3 години мисля) без труд и други.

Никога не съм влизал ефективно.

От вашия отговор оставам с впечатление , че може би ще се реабилитирам по право през тази година.
Ще изчакам да изтече годината и ако отново имам нещо в свидетелството ще се консултирам с адвокат за реабилитация по съдебен ред. Нямам проблем кварталния да разпита, не съм правил престъпления, работя и мисля , че няма да имам проблем в това отношение.

Поздрави!
b353n
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Мар 2024, 11:15

Re: Повторна реабилитация

Мнениеот crissm » 22 Мар 2024, 17:48

b353n написа:Здравейте отново,

Изключително благодаря за изчерпателния отговор.

От свидетелстовото ми за съдимост виждам следното
"наказание на осн. чл. 212 а ал. 1
вр. чл. 26 ал. 1 вр. чл.55, ал.1, т.1 от НК ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЧЕТИРИ
МЕСЕЦА, чието изпълнение на осн. чл. 66, ал. 1 от НК се отлага с изпитателен срок от ТРИ
ГОДИНИ.
На осн. чл. 67 ал. 2 от НК, възпитателните грижи през изпитателния срок се възлагат на
служител от Пробационна служба – звено към Сектор „Пробация“ при ОС „ИН“"

За първата присъда не знам тъй като липсва от свидетелството, но мога да кажа , че пак беше с пробационни мерки през целия изпитателен срок (да се подписвам 2 пъти седмично, 3 години мисля) без труд и други.

Никога не съм влизал ефективно.

От вашия отговор оставам с впечатление , че може би ще се реабилитирам по право през тази година.
Ще изчакам да изтече годината и ако отново имам нещо в свидетелството ще се консултирам с адвокат за реабилитация по съдебен ред. Нямам проблем кварталния да разпита, не съм правил престъпления, работя и мисля , че няма да имам проблем в това отношение.

Поздрави!


Извинявам се предварително ако не съм разбрал, но реабилитация по право настъпва ВЕДНЪЖ , ако вече сте реабилитиран , то следва да си подадете молба до съда с цел да се реабилитирате по съдебен ред - с правно основание - чл.87 НК вр. с чл.433-436 НПК съдът, който е постановил присъдата като първа инстанция.

(1) Производството за реабилитация започва по писмена молба на осъдения.
(2) Към молбата за реабилитация се прилагат:
1. препис от присъдата, а когато делото е унищожено - препис от бюлетина за съдимост;
2. доказателства, че са налице условията по чл. 87 от Наказателния кодекс.

(1) Молбата за реабилитация се разглежда от съда в съдебно заседание с призоваване на молителя.
(2) Участието на прокурора е задължително.

(1) Съдът се произнася с определение.
(2) Срещу определението може да се подава жалба и протест в седемдневен срок от постановяването му, които се разглеждат по реда на глава двадесет и първа.
(3) Ако отмени определението, въззивната инстанция решава делото.
(4) Ако молбата не бъде уважена, нова молба може да се подаде не по-рано от една година от постановяване на определението.

Късмет!
crissm
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 15 Мар 2023, 13:43

Re: Повторна реабилитация

Мнениеот bvoykov » 22 Мар 2024, 19:25

Мисля, че няма спор нито в теорията, нито в практиката, че т.н. "абсолютна реабилитация по право" може да настъпи винаги след изтичането на предвидените по-дълги срокове и заличава всички последици от осъждането, независимо от това какво е предвидено в закон. Реабилитацията по чл. 86 НК вече настъпва само веднъж за пълнолетни лица и за това си има изрично разписан текст. В наше село така ги работи съдът и бюро съдимост, не е по-различно от това, каквото правят в столицата или други кътчета в прованса - реабилитират винаги по 88а НК и след реабилитация по чл. 86 НК. Така една жена беше осъждана през 1983 г. и като са изтекли сроковете по чл. 86 НК се е реабилитирала по право. За осъждане от 2011 г. си заведе таз година дело за съдебна реабилитация по чл. 87 НК. Съдът прекрати делото, сочейки че е настъпила абсолютна реабилитация по чл. 88а НК. От Бюро съдимост ѝ извадиха чисто свидетелство за съдимост. То не пише изрично, че реабилитацията по чл. 88а НК може да настъпва многократно, но се извежда по някакъв тълкувателен път от разпоредбата на чл. 88а, ал. 4 НК. Освен това на някои места се цитира едно решение на Върховния съд - Р 342/10.10.1995 г. по н.д. № 241/1995 г., III н.о., където се посочвало, че нямало предвидена изрична забрана за повторна реабилитация по чл. 88а НК. Затова масово практиката е да се допуска абсолютна реабилитация по право по чл. 88а НК винаги, когато са налице условията за нея и за всички визирани осъждания.

В допълнение към казаното от питащия, той може и сам да си изчисли срока. Смята 8 години от 2016 г. (3-годишен изпитателен срок и 5 годишен по чл. 88а НК, вр. чл. 82, ал. 1, т. 4 НК) и два дни отгоре (защото като изтече единият срок, почва другият и след изтичането му вече е реабилитиран), като почва да смята от точната дата на влизане в сила на присъдата (то май е споразумение, значи е от датата на постановяването) и така получава деня, в който ще се води реабилитиран по 88а НК и като отиде в Бюро съдимост, трябва да му издадат чисто. Така например, ако е влязъл в сила осъдителният съдебен акт на 22.03.2016 г., той следва да се води реабилитиран от 24.03.2024 г.

Интересно ми е само как прокуратурата с мълчаливото съучастие на съда (може би поради незнание какво ще се случи) са заобиколили разпоредбата на чл. 67, ал. 3 НК за пробационните мерки. Питащият е с 4 месечна условна присъда, за да го карат на пробация в изпитателния срок е следвало да бъде с най-малко 6 месеца, но те са заобиколили забраната, минавайки на чл. 67, ал. 2 НК за "възпитателна" работа... което е шантаво, но това е по-скоро задълбочаване в юридически проблем. Масовата практика е, когато се прилага "възпитателна" работа в рамките на изпитателния срок, е същата да се възложи на органите на полицията, не на служба "Пробация".
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron