начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Прилично облекло и татуировки на работното място

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прилично облекло и татуировки на работното място

Мнениеот 306police » 24 Авг 2024, 13:42

Здравейте. Надявам се да ми отговорите на няколко въпроса, които ме вълнуват. Нашият директор е издал заповед, която е преписана дословно от заповед на министъра и гласи, че трябва да се явявам на работа в прилично работно облекло. Също така е упоменато, че служители с татуировки и пиърсинг на видими места, трябва да носят облекло, което да ги прикрива за да не уронват престижа на службата. Въпросите ми са следните: Има ли някъде дефиниция на "прилично" работно облекло? Има ли непряка дискриминация, ако ръководителят определя моето облекло, като неприлично, ако аз не го приемам за такова (Примерно аз нося дънки и тениска, но шефа иска да съм с панталон и риза)? Има ли непряка дискриминация, към служителите с татуировки, които са принудени с тази заповед да ходят с неподходящо за сезона облекло, за да прикриват татуировките си (Примерно носене на дълъг ръкав при 42 градуса жега, за скриеш татуировка на ръката)? Да поясня, че съм служител от 20 години, като още при постъпването ми на работа съм имал татуировки на видимо място( на ръката) и до момента няма индикации да съм уронил престижа на службата.
306police
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Фев 2014, 12:43

Re: Прилично облекло и татуировки на работното място

Мнениеот guest1 » 24 Авг 2024, 15:55

Здравейте. Не сте казали - какво работите?
Има две наредби:
Наредба № 14 от 16 ноември 2016 г. за представителното облекло на лицата от институциите в системата на предучилищното и училищното образование
и
Наредба за безплатното работно и униформено облекло

И в двете думите „прилично“ и „неприлично“ липсват! Има други текстове
Чл. 8. (1) Работното и униформеното облекло трябва:
1. да осигуряват защита на личното облекло на работника или служителя;
2. да отговарят на условията на съответното работно място;
3. да са съобразени с индивидуалните особености на работниците и служителите;
4. да не създават риск за здравето и безопасността на работниците и служителите.

но те нямат връзка с външния вид!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прилично облекло и татуировки на работното място

Мнениеот 306police » 24 Авг 2024, 16:40

Работя в районно управление на МВР, като изпълнявам служебните си задължения в цивилно облекло.
306police
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 02 Фев 2014, 12:43

Re: Прилично облекло и татуировки на работното място

Мнениеот guest1 » 24 Авг 2024, 17:55

306police написа:Работя в районно управление на МВР, като изпълнявам служебните си задължения в цивилно облекло.

Ха!

В тази система е по-тегаво, но ... ако работите "под прикритие" - този стайлинг ще ви е от полза.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron