начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Удръжки при дисциплинарно уволнение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот jijito » 17 Юли 2024, 19:09

Здравейте,
Имам подадено предизвестие за напускане. Междувременно възниква процедура за дисциплинарно наказание, завършващо с уволнение, 6 дена преди да изтече предизвестието. Това има ли значение при правото на работодателя да бъде обезщетен с 1 БТВ т.е. дължа за цял месец или за остатъка до предизвестието за напускане?
Правилно ли разбирам чл. 221, ал.2 от КГ, че работодателя няма право да направи удръжката от дължимата работна заплата, а трябва да си я поиска.
Тъй като още не знам дали ще обжалвам, тъй като не си знам шансовете, ако ми удържат обезщетението от заплатата, ще имам ли по-голям шанс в съда за отмяна на уволнението, или няма общо изплащането?
Предварително Ви благодаря да отделеното време!
jijito
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юли 2024, 18:58

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2024, 19:30

Здравейте.
Освен тези обстоятелства
jijito написа:Имам подадено предизвестие за напускане. Междувременно възниква процедура за дисциплинарно наказание, завършващо с уволнение, 6 дена преди да изтече предизвестието.

е добре да уточните, имате ли наложени другите дисциплинарни наказания по чл. 189 - забележка и предупреждение за уволнение? За последната година - не изобщо.

Другото - как ви беше наложено наказанието, спазени ли са изискванията на
Чл. 193. (1) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.
(2) Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
(3) Разпоредбите на предходната алинея не се прилагат, когато обясненията на работника или служителя не са били изслушани или дадени по негова вина.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот jijito » 18 Юли 2024, 19:43

guest1 написа:Здравейте.
Освен тези обстоятелства
jijito написа:Имам подадено предизвестие за напускане. Междувременно възниква процедура за дисциплинарно наказание, завършващо с уволнение, 6 дена преди да изтече предизвестието.

е добре да уточните, имате ли наложени другите дисциплинарни наказания по чл. 189 - забележка и предупреждение за уволнение? За последната година - не изобщо.

Другото - как ви беше наложено наказанието, спазени ли са изискванията на
Чл. 193. (1) Работодателят е длъжен преди налагане на дисциплинарното наказание да изслуша работника или служителя или да приеме писмените му обяснения и да събере и оцени посочените доказателства.
(2) Когато работодателят предварително не е изслушал работника или служителя или не е приел писмените му обяснения, съдът отменя дисциплинарното наказание, без да разглежда спора по същество.
(3) Разпоредбите на предходната алинея не се прилагат, когато обясненията на работника или служителя не са били изслушани или дадени по негова вина.


Имате ли наложени другите дисциплинарни наказания по чл. 189 - забележка и предупреждение за уволнение? - не, директно дисциплинарно наказание.
Спазени ли са изискванията на Чл. 193. - Процедурата е спазена. Получих искане за посмени обяснения, дадох ги. Устно не пожелаха да говорим.
jijito
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юли 2024, 18:58

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2024, 20:04

jijito написа:Имате ли наложени другите дисциплинарни наказания по чл. 189 - забележка и предупреждение за уволнение? - не, директно дисциплинарно наказание.
Спазени ли са изискванията на Чл. 193. - Процедурата е спазена. Получих искане за посмени обяснения, дадох ги. Устно не пожелаха да говорим.

Да бяхте казали и какъв вид е нарушението!

Щото сега тези „дисциплинарни уволнения“ са пародия.
Едно време беше кофти - на повечето места не взимаха такива хора.
Сега „дерат земята“ за работници - без значение предисторията.

Явно работодателя е решил, че може „да ви натрие носа“!
Обжалвате задължително
Чл. 359. Производството по трудови дела е безплатно за работниците и служителите. Те не плащат такси и разноски по производството, включително и за молбите за отмяна на влезли в сила решения по трудови дела.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот jijito » 18 Юли 2024, 20:15

Да бяхте казали и какъв вид е нарушението! - спрях достъпа до важна за тях таблица, която е създадена по моя инициатива, за мое улеснение в работата, като впоследствие го споделих с тях и решиха, че е тяхна собственост вече. Причината за спиране на достъпа е, че някой ме саботираше и триеше данни в таблицата.

Явно работодателя е решил, че може „да ви натрие носа“! - Да, понеже не са кадърни да си направят файла сами.
Обжалвате задължително - трябва да има финансова изгода, иначе "изчистването на името" не ме бърка.
Делата са безплатни, ама адвокатската такса си се дължи.
jijito
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юли 2024, 18:58

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2024, 20:24

jijito написа:спрях достъпа до важна за тях таблица, която е създадена по моя инициатива, за мое улеснение в работата, като впоследствие го споделих с тях и решиха, че е тяхна собственост вече. Причината за спиране на достъпа е, че някой ме саботираше и триеше данни в таблицата.

Това е смешно и най-важното - недоказуемо.
Ама и вие не сте най-кадърния - щом не можете да си опазите интелектуалната собственост.

Пп. Когато напусках едната фирма - компютъра беше като току-що инсталиран. Изобщо не личеше, че съм работил на него.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот jijito » 18 Юли 2024, 20:34

guest1 написа:
jijito написа:спрях достъпа до важна за тях таблица, която е създадена по моя инициатива, за мое улеснение в работата, като впоследствие го споделих с тях и решиха, че е тяхна собственост вече. Причината за спиране на достъпа е, че някой ме саботираше и триеше данни в таблицата.

Това е смешно и най-важното - недоказуемо.
Ама и вие не сте най-кадърния - щом не можете да си опазите интелектуалната собственост.

Пп. Когато напусках едната фирма - компютъра беше като току-що инсталиран. Изобщо не личеше, че съм работил на него.


Кое е недоказуемо - че някой е бърникал ли? Достъп имахме само аз и още двама човека, единият е шефа. Как да очакваш от колега такова нещо, че за го защитиш.
Изобщо не личеше, че съм работил на него - демек сте изтрили всички данни?? Не ви ли обвиниха в заличаване на служебна информация?
jijito
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Юли 2024, 18:58

Re: Удръжки при дисциплинарно уволнение

Мнениеот guest1 » 18 Юли 2024, 20:36

jijito написа:Кое е недоказуемо - че някой е бърникал ли?

Че сте им отрязали достъпа!

jijito написа:демек сте изтрили всички данни?? Не ви ли обвиниха в заличаване на служебна информация?

Как ще ме обвинят в липса на нещо - дето не го знаят, че го има?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron