начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Продажба на 1/2 от УПИ, на което предстои стореж на къща

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажба на 1/2 от УПИ, на което предстои стореж на къща

Мнениеот me_too » 24 Юли 2024, 10:12

Здравейте,

Имам следния казус:
Закупих УПИ, на което вече има издадено разрешително за строеж на еднофамилна къща. Годеницата ми с която живеем на семейни начала, иска да придобие/изкупи 1/2 от УПИ-то, в последствие да сме съсобственици и на бъдещата ни къща. Въпросите са ми следните:
- След като има вече издадени на мое име разрешителни за строеж, скица, архитектурен проек, договор за присъeдиняване от ЕРП-то, има ли смисъл да се пререхвърли/продаде 1/2 от УПИ-то? Предполагам ще е мног скъпо всичко и трудоемко, за да се започне от началото?!
- На какък етап от строителстовто на къщата би било добре финансово и документално, тя (годеницата) да придобие 1/2 от къщата и прилежащите идеални части?
- Ако приемем че сключим брак по време на строителството, може ли да и даря 1/2 от къщата и ИЧ след като е въведена в експлоатация (АКТ 16)?
- Бих искал да разбера за всички възможности за делба с горе споменатите сценарий.

Благодаря предварително!
me_too
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 24 Юли 2024, 09:36

Re: Продажба на 1/2 от УПИ, на което предстои стореж на къща

Мнениеот ivanov_p » 24 Юли 2024, 11:00

Не сте засегнали най-важното, което ще определи формата на сделката - кой ще плаща строежа и в какви дялове?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Продажба на 1/2 от УПИ, на което предстои стореж на къща

Мнениеот hristev » 24 Юли 2024, 11:02

По въпросите:

- Не знам какво означава "дали има смисъл". Това трябва Вие да си го решите сам. Какво е "много скъпо" отново не знам. Нотариалните такси, адвокатските хонорари и местните данъци зависят от материалния интерес. Материалният интерес е по-голямото измежду продажната цена на 1/2 ид. ч. и данъчната оценка на 1/2 ид. ч. Ако няма продажна цена, то миродавна е данъчната оценка. От начало няма какво да се започва, просто се продължава започнатото - тоест няма да се налагат нови проекти, нови разрешения за строеж, нови такси и чудесии. Ще се продължава със старите.

- Какво значи "би било добре" - не знам. Мога да кажа само, че във всеки един момент Вие може да се разпоредите с вещта си - земята. Това се отнася и за правото на строеж върху къщата - във всеки един момент може да го прехвърлите на когото си искате. Следва да имате предвид да уговорите след прехвърлянето на правото на строеж за чия сметка и с чии сили и средства ще се довърши строителството. Последното изречение не следва да се взема предвид ако ще прехвърляте на годеницата след като имате с нея граждански брак и сте избрали режим на съпружеските отношение да бъде законовия режим на общност.

- Трябва да се внимава, защото ако къщата се строи по време на брака и сте избрали законов режим на съпружеска имуществена общност, то като вземем предвид презумпцията за съвместен принос, то тази къща ще се явява съпружеска имуществена общност, нищо че земята ще е ваша индивидуална собственост - придобита преди брака. Тук трябва да се внимава, защото накрая може 100% от парите да са си ваши - придобити преди брак, с вашите две ръце да сте бъркали бетона, пък в един момент на финала половината къща да се окаже на съпругата, защото тя била помагала в домакинството, или нещо си друго там и имала принос за построеното..... Вие тогава ако решите да оборвате тази презумпция за съвместен принос - ще Ви се отели волът, пък резултатите не са гарантирани. Вие си го преценете този момент.

- Няма нито един сценариий за делба. Това е така, защото могат да се делят само съсобствени вещи. Доколкото сте посочили Вие сте си единствен собственик към настоящия момент.


Тези отговори са сравнително общи. Препоръчвам да се консултирате с адвокат.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron