начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivaylotodorov558 » 20 Юни 2024, 21:16

Здравейте!
В крайна сметка не можем да се разберем с роднините и ще излизат имотите на публична продан.
Доколкото разбирам частен съдия-изпълнител ще обяви имотите на публичен търг и трябва всеки месец да се плаща някаква такса, за да се поддържа търга.
Можете ли да ми кажете колко е долу-горе тази такса или как се изчислява? Въобще с какви разходи е свързан този търг, докато трае? Аз мога ли да участвам в този търг (в качество на съсобственик) до самия му край, т.е. ако след година примерно цената падне драстично и няма друг купувач, аз мога ли да изкупя дяловете?

Ивайло Тодоров
ivaylotodorov558
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Сеп 2023, 16:50

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Юни 2024, 22:03

Нещо не е както трябва.

Такава такса не е известна.

А - иначе можете да закупите имота.

Но всичко е зависи - има купувачи - горе-долу - пазарна стойност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivaylotodorov558 » 20 Юни 2024, 22:16

ivan_lawyer написа:Нещо не е както трябва.

Такава такса не е известна.

А - иначе можете да закупите имота.

Но всичко е зависи - има купувачи - горе-долу - пазарна стойност.


Благодаря Ви много!
Имам приятел, който беше в същата ситуация и ми каза, че плащали някаква такса всеки месец, за да се поддържа публичната продан активна, но не знаел сумата, защото родителите му се занимавали с тази работа.
Можете ли да ми кажете има ли някакви такси свързани с тази публична продан и с края на това дело, защото съм в много печално финансово положение в момента и бих искал да имам идея какво ме очаква.
Благодаря Ви още веднъж!
ivaylotodorov558
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 21 Сеп 2023, 16:50

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Юни 2024, 22:30

Пак не се сещам за ежемесечна такса към ЧСИ, не знам това как.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivanov_p » 21 Юни 2024, 01:14

Към ЧСИ има такси за образуване на дело, опис, вещо лице, съобщения и т.н., но те не са месечни. Тъй като следват една след друга приятелят ви е останал с впечатление, че всеки месец се плаща. По същество тези такси са малки, голямата е процента който взима ЧСИ от продажната цена, като той се определя от закон.
Не сте в на пазара, та като падне цената да си купите нещо. Може да го направите като следвате реда по който се прави, участие в търга, заявление, че сте участващ съсобственик и други неща, за които е най-добре да ползвате адвокат, когато търговете започнат, но като съсобственик имате доста привилегии.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Юни 2024, 05:50

Коректно е мнението на предишният потребител, съобразете се с него.

Важно е - именно при кого сте като ЧСИ, това е много важно, ако имате възможност - го сменете, аз препоръчвам конкретни ЧСИ-та за всеки случай - когато искате да сте "акула" един, когато искате да сте друго животно (акулата е риба, но примерно), друг тип ЧСИ, всеки си има маниери.

В София има много ЧСИ, в други градове са - малко и това е проблем, там - може да се "замотаят" нещата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Колко е таксата за поддръжка на публична продан?

Мнениеот dimist » 21 Юни 2024, 16:14

Отворете тарифата на ЧСИ и четете, ето някои по големи суми:

20. (изм. - ДВ, бр. 24 от 2013 г.) За извършване на опис на движими и недвижими имущества, включително на налични ценни книжа, се събира такса в размер 1,5 на сто върху по-малката сума от цената на описаната вещ/ценните книжа и от паричното вземане, но не по-малко от 50 лв.
22. За въвеждане във владение на недвижим имот се събира такса в размер 1 на сто върху цената на имота, но не по-малко от 200 лв.
23. За изготвяне на постановление за възлагане на недвижим имот се събира такса в размер 1,5 на сто върху продажната цена, но не по-малко от 50 и не повече от 3000 лв.
Забележка. Таксата е за сметка на купувача.
24. За извършване на публична продан на делбен имот или на заложено имущество по реда на ЗОЗ или на ГПК се събира такса в размер 2 на сто върху продажната цена, но не по-малко от 50 лв.
Забележка. При делба таксата е за сметка на съделителите съобразно техните дялове.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron