начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Ремонт на покрив без фактура

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот stefan2 » 16 Май 2024, 22:23

Здравейте, моля за съвет относно следния казус -
на общо събрание не етажна ми собственост беше взето решение да се извърши цялостен ремонт на покрива от фирма близка до един от собствениците, интересната подробност, обаче е, че ни беше казано, че ЕС няма да получи фактура, с цел да не се плаща ДДС и ремонтът да излезе по-евтино(очевидно незаконно).

Въпреки, че аз и още няколко човека бяхме твърдо против подобно решение, то беше прието.

Въпросът ми е, какво бихме могли да предприемем в този случай - ако платим, няма да имаме никакви гаранции какво ще се случи с парите ми, ако пък не платим, не спазваме решение на ОС. Сумата също не е пренебрежимо малка - малко над 40 хиляди лева при сграда с 28 апартамента.
Какъв би бил правилният подход в случая?
stefan2
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 16 Май 2024, 22:09

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот hristev » 17 Май 2024, 16:48

Аз виждам два варианта:

1. Иск по чл. 40 от ЗУЕС - решението се отменя от Съда и вече не сте обвързан от него.
2. Заплащате и носите риска от ремонт без фактура - тоест без договор и без гаранция.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот kaldoor » 08 Юни 2024, 20:43

Добре, а имате ли доверие на собственика и съответно каква е репутацията на дадената фирма? Има ли други завършени проекти или проблеми с нея?
kaldoor
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Май 2024, 13:37

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот guest1 » 09 Юни 2024, 11:06

stefan2 написа:интересната подробност, обаче е, че ни беше казано, че ЕС няма да получи фактура, с цел да не се плаща ДДС и ремонтът да излезе по-евтино(очевидно незаконно).

Тази "подробност" ще е интересна и за НАП, а дощо не - и да Прокуратурата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот deanp » 28 Сеп 2024, 08:05

Имаме същия проблем. Ремонт на покрив без фактура, което означава без гаранция.При съдебно дело, трябва ли да се приложи фактура, и ако няма такава съдът може ли да отсъди в полза на ЕС? Освен това искат да плащат на ръка, сумата е над 10,000. Законно ли е? Разписки за платените пари за ремонта, могат ли да послужат пред съда?
deanp
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Сеп 2024, 00:41

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот ivanov_p » 28 Сеп 2024, 09:38

Естествено, че не е законно. Ремонтите на покрив се правят почти изключително от цигански бригади и сега е идеалното време - идват дъждове. Разпокриват старата изолация и ви обясняват, че в цената не били включени изолацията на стълбищното клетка, ламарините, филца, чистенето на праха от филца, чистенето на старата изолация от набитите в нея камъчета от филца и т.н. Тогава или плащате колкото ви поискат или след първия дъжд водата стига до мазетата.
Ако наистина искате да давате пари - дайте ми на ръка 8 хиляди за покрива, така и така нито аз, нито бригадата ще го направим, но при мен ще минете по-тънко, а с част от парите може да си направим банкет, аз съм благодарен човек.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот deanp » 28 Сеп 2024, 10:10

Проблема е че домоуправителя непрекъснато обяснява: " Абе, ще струва толкова, ама дайте да съберем с 2-3 хил. отгоре за всеки случай, ще плащам на ръка, заради ддс-то".

Не ми се струва да е законно, и как ще разберем колко е платено?
deanp
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Сеп 2024, 00:41

Re: Ремонт на покрив без фактура

Мнениеот ivanov_p » 28 Сеп 2024, 17:29

В момента слагане на нова хидроизолация на вход на блок от около 240 кв.м., с ремонт на ламарините и сваляне на филца е около 12 хил. лв. с договор и фактура. Направете си сметката.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron