начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Гледане на възрастен родител преди да съм пенсиониран.

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Гледане на възрастен родител преди да съм пенсиониран.

Мнениеот valeri_999 » 09 Юли 2022, 09:31

Здравейте,Уважаеми знаещи!
Бих искал най любезно да Ви попитам по следният казус:
В момента съм на трудов договор имам навършени 59 години възраст и 37,5г трудов стаж,от който имам 3 год 1-ва категория,6години и 6 месеца 2 ра категория и останалите са трета категория труд. И въпросът ми е:
Дали е възможно, тъй като майка ми е на 83 години и рано или късно ще има нужда от помощ да се справя с живота, мога ли аз да и стана социален асистент на пълно работно време и ако, как това ще се отрази това на пенсионирането ми, след време когато изпълня необходимите условия за което.Тъй като не съм юридически грамотен и трудно се справям с тази материя моля ви най учтиво да ми помогнете да се справя с този казус и да не допускам чужди хора да доглеждат майка ми, при положение че тя е положила, толкова грижи средства и най вече любов да ме отгледа и направи от мен един достоен син, какъвто смятам че съм.
valeri_999
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 20 Яну 2010, 03:32

Re: Гледане на възрастен родител преди да съм пенсиониран.

Мнениеот ilian_todorov » 09 Юли 2022, 11:05

valeri_999 написа:Здравейте,Уважаеми знаещи!
Бих искал най любезно да Ви попитам по следният казус:
В момента съм на трудов договор имам навършени 59 години възраст и 37,5г трудов стаж,от който имам 3 год 1-ва категория,6години и 6 месеца 2 ра категория и останалите са трета категория труд. И въпросът ми е:
Дали е възможно, тъй като майка ми е на 83 години и рано или късно ще има нужда от помощ да се справя с живота, мога ли аз да и стана социален асистент на пълно работно време и ако, как това ще се отрази това на пенсионирането ми, след време когато изпълня необходимите условия за което.Тъй като не съм юридически грамотен и трудно се справям с тази материя моля ви най учтиво да ми помогнете да се справя с този казус и да не допускам чужди хора да доглеждат майка ми, при положение че тя е положила, толкова грижи средства и най вече любов да ме отгледа и направи от мен един достоен син, какъвто смятам че съм.

Майка ви има ли право на социален асистент? :?: Има ли първа група инвалидност с чужда помощ? Минала ли е през ТЕЛК?
Баща ми е втора група и е на 86 г. и няма право на асистент. :idea: Ако всеки възрастен човек имаше право, какво щеше да стане? :?:
Не иска ли да влезе в старчески дом? :?: Вярно там ги бият понякога, но май само мъжете. :idea: Не съм чувал да бият жени. :idea: Туй беше шега. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1358
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Гледане на възрастен родител преди да съм пенсиониран.

Мнениеот guest1 » 09 Юли 2022, 14:05

valeri_999 написа:И въпросът ми е:
Дали е възможно - тъй като майка ми е на 83 години и рано или късно ще има нужда от помощ да се справя с живота
    - мога ли аз да и стана социален асистент на пълно работно време и ако,
    - как това ще се отрази това на пенсионирането ми, след време когато изпълня необходимите условия за което.

Задавате два отделни въпроса.
Дали майка Ви има право на асистент и дали Вие може да поемете тази работа е едно. Илиан добре Ви е насочил към някой неща.

По вторият въпрос - няма проблеми. За пенсионирането се иска възраст и стаж с внесени осигуровки - без значение, за каква дейност са внасяни.
За стажа който имате:
- 3 години първа категория се зачитат за пет години стаж от трета категория;
- 6 г. и 6 м. втора - за 8 г, 1 м. и 10 дни трета категория.
Сумарно се получава 28 + 8,125 + 5 = 41 г, 1 м. и 10 дни. Тоест - стаж имате достатъчно в момента, трябва само да навършите възрастта.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron