начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

НОИ иска да връщам пари за платени болнични дни

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НОИ иска да връщам пари за платени болнични дни

Мнениеот dun61 » 10 Май 2024, 13:51

Здравейте,
Работя в завод на трудов договор от години. От 1.9.2023г. станах личен асистент на майка ми за 4 часа на ден с договор със Социално осигуряване, като втори трудов договор. Месец октомври'23 излязох в болнични за няколко дена и представих болничния лист в завода, като не представих втори болничен пред социалните, защото не знаех, че трябва и на тях, а и смятах, че аз съм си в къщи и грижите за майка ми си ги полагам. НОИ ми преведе парите за тези болнични дни. Януари'24 и март'24 отново бях по 5 дни в болничен и се повтори същото. И сега 08.05.2024г. получавам писмо от НОИ - разпореждане да върна получените суми за тези три пъти, в които съм бил болнични, защото по чл.40, ал.1 от Кодекса за социално осигуряване са получени неоснователно.
Има ли смисъл да обжалвам разпореждането, защото за мен (като лаик) аз съм изпълнявал задълженията си по втория трудов договор, или законът отсича, без да се интересува от ситуации.
dun61
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Май 2024, 11:31

Re: НОИ иска да връщам пари за платени болнични дни

Мнениеот hristev » 10 Май 2024, 15:19

Има малък шанс някой съдия да Ви влезе в положение. Наблягам на малък.

Минималният адвокатски хонорар е 500 лв., шансовете да спечелите са малки, а и рускувате да Ви осъдят на юрисконсултско възнаграждение, което ще е около 150 лв. Държавна такса е 10 лв. Вие преценете дали си заслужава риска - всичко зависи от числата.

Някои състави приемат, че да имаш втори договор е достатъчно да се приеме, че е извършвана трудова дейност по време на болничните, други - обратното.

Както казва един стар колега: Някои съдии казват - "хем така, хем така", други съдии пък били на обратното мнение.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron