начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Отказ от социално осигуряване, как?

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 12 Апр 2023, 14:34

Здравейте,
Имам фирма, в която работя само аз, но не желая да плащам социални осигуровки, а единствено здравните.
Възможно ли е по легален път да се откажа от плащането на тези осигуровки? Разбира се, напълно наясно съм с последствията, те са си за моя сметка.
Въпросът ми е как да спра да внасям всеки месец по 200 лв. във вображаемия пенсионен фонд? И има ли как да изтегля всички суми, които съм внасял досега?
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот guest1 » 13 Апр 2023, 08:11

Здравейте.
Легален начин НЯМА! Справка - чл. 4 от КСО.
Неплащане на осигуровки означава да преминете в "сивата икономика". Основните принципи на осигуряването са задължителното и солидарност.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот dimist » 13 Апр 2023, 12:58

Според Кодекса за социално осигуряване, твоето желание да се осигуряваш или не е без правна стойност. Можеш да спреш фактически да плащаш, тогава рискуваш да се сдобиеш с Ревизионен акт, и да ги платиш с лихвите.
А с въпроса как да изтеглиш досега внесените суми, си закъснял с 12 дни. На 1 април може да се отговори на такъв въпрос :shock: :D
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 13 Апр 2023, 23:08

Лошо, значи ще трябва да бутаме закона. Това си е чиста проба рекет.
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот guest1 » 14 Апр 2023, 21:35

sclass написа:Лошо, значи ще трябва да бутаме закона. Това си е чиста проба рекет.

Има много лесен начин - спирате да работите и това да дължите осигуровки!

Значи, когато ползвате услугите на НОИ (ПОБ, болнични, пенсия ..) всичко е точно, но когато трябва да плащате - вече не е.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 15 Апр 2023, 17:05

guest1 написа:
sclass написа:Лошо, значи ще трябва да бутаме закона. Това си е чиста проба рекет.

Има много лесен начин - спирате да работите и това да дължите осигуровки!

Значи, когато ползвате услугите на НОИ (ПОБ, болнични, пенсия ..) всичко е точно, но когато трябва да плащате - вече не е.

Очевидно не блестиш с интелект.
1. Защо реши, че не трябва да работя, що за глупост? Или пък, че ако работя, значи дължа нещо на НОИ? За разлика от теб аз се смятам за свободен човек, а не за роб.
2. Как реши, че ползвам услугите на НОИ?

Започнах темата с това, че много доре разбирам социалните последствия, ако не се осигурявам, и че са си за моя сметка. Не очаквах да се изказват неориентирани "полезни идиоти", защитаващи колонията, а само компетентни лица, знаещи за какво иде реч.
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот guest1 » 15 Апр 2023, 17:52

sclass написа:Очевидно не блестиш с интелект.
1. Защо реши, че не трябва да работя, що за глупост? Или пък, че ако работя, значи дължа нещо на НОИ? За разлика от теб аз се смятам за свободен човек, а не за роб.
2. Как реши, че ползвам услугите на НОИ?

Започнах темата с това, че много доре разбирам социалните последствия, ако не се осигурявам, и че са си за моя сметка. Не очаквах да се изказват неориентирани "полезни идиоти", защитаващи колонията, а само компетентни лица, знаещи за какво иде реч.

ОЧЕВАДНО ... нямаш никакво възпитание, щом си позволяваш персонални квалификации!
За другото - колкото и да си свободен, ти живееш в общество. Винаги съм смятал, че медицинската помощ([особено спешната) трябва да е достъпна за всички. Но такива, като теб - ме карат до си променя мнението.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 17 Апр 2023, 10:51

Пич, сигурно ще останеш много разочарован, но изобщо не ми пука за мнението ти, нито пък съм ти го искал. (Такива полезни ид*оти като теб дето от "обществена солидарност" се маскираха и ваксинираха, трябваше отдавна да са изчистени, жалко че все още се срещате.) Наистина е много забавен парадокс как тези, които имат най-малко акъл, най-много обича да го раздават.
Темата е по конкретен въпрос, ако не можеш да помогнеш по него, поне недей да вредиш на мен и на останалите, които ги вълнува. И престани да спамиш!
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот bozyo » 17 Апр 2023, 14:18

guest1 написа:Винаги съм смятал, че медицинската помощ([особено спешната) трябва да е достъпна за всички.

а сега някой да обясни по какъв начин медицинската помощ е обвързана не със здравните осигуровки и с бюджета на НЗОК, а със социалните осигуровки и с бюджета на НОИ???

sclass написа:... не желая да плащам социални осигуровки, а единствено здравните.

guest1 написа:... колкото и да си свободен, ти живееш в общество.

колко е свободен човек, живеещ в общество, което го задължава да хрантути дори тези, които нито ден не са работили през живота си? и къде е инстинктът за самосъхранение на обществото, което поощрява нищонеправенето чрез лицемерна загриженост за паразитите?

напомням, че темата не е за солидарно издържане на всеобщото здравеопазване, при което всеки от нас плаща имунизирането и лечението на хрантутниците с цел избягване на епидемии.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот guest1 » 17 Апр 2023, 15:24

bozyo написа:напомням, че темата не е за солидарно издържане на всеобщото здравеопазване, при което всеки от нас плаща имунизирането и лечението на хрантутниците с цел избягване на епидемии.

Всеки грамотен разбра, че темата е ..
sclass написа:Възможно ли е по легален път да се откажа от плащането на тези осигуровки?

Затова отговорът е - НЕ, НЯМА ЛЕГАЛЕН (законен) НАЧИН!
Според КСО - за всеки доход в България и чужбина се държат данъци и осигуровки.
Разход вашето на бюджетните средства е отделна тема.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 17 Апр 2023, 15:53

Добре, ако някой знае вратички, с които може да се заобиколи тази принуда от закона, моля да пише тук или на ЛС, благодаря!

Off-topic: Между другото, както съвсем точно bozyo намекна и "здравната" система е абсолютна измама. Милиарди от парите, които "солидарно" ни рекетират, не отиват за здравеопазването, а да пълнят касите на чуждите мега корпорации на Фармафията. То затова и здравето е на такова ниво, и болните всяка година стават все повече. Пък балъците нека да си спонсорират паразитите, само, моля, да не "пръскат" акъл колко сме лоши останалите, че се цепим от кошарата. Но това е за съвсем друга тема...
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот guest1 » 18 Апр 2023, 07:24

Начини има за всичко, но това не са "вратички " - дефинирани в закона изключения.
Най-простия е "ако мине". Не правиш нищо, не плащаш нищо, и се надяваш системата да не реагира достатъчно бързо. Абсолютната давност е 10 години, а съответните служби са достатъчно тромави и немърливи.

Тона за социалното осигуряване, а при здравното - просто няма "задължения за минали периоди" над 3/5 години. Имаш ли 33 вноски за последните 36 месеца- ти си изряден. Миналото е история.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот n_ikito » 18 Апр 2023, 11:41

Самият факт, че се търси 'такова' решение в интернет е...признак (няма да кажа за какво)...веселба. Кошарата? :D
n_ikito
Активен потребител
 
Мнения: 1003
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Отказ от социално осигуряване, как?

Мнениеот sclass » 18 Апр 2023, 23:29

guest1 написа:Начини има за всичко, но това не са "вратички " - дефинирани в закона изключения.
Най-простия е "ако мине". Не правиш нищо, не плащаш нищо, и се надяваш системата да не реагира достатъчно бързо. Абсолютната давност е 10 години, а съответните служби са достатъчно тромави и немърливи.

Тона за социалното осигуряване, а при здравното - просто няма "задължения за минали периоди" над 3/5 години. Имаш ли 33 вноски за последните 36 месеца- ти си изряден. Миналото е история.

Значи можело и с нормален тон, благодаря за отговора!

n_ikito написа:Самият факт, че се търси 'такова' решение в интернет е...признак (няма да кажа за какво)...веселба. Кошарата? :D

Ти ако искаш го търси на Луната, твоя си работа... Аз съм свободен чоек и не се притеснявам да питам каквото ме интересува, нито пък да изразявам мнението си. Който го е страх от мечки, да не ходи в гората! :wink:
sclass
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 21 Май 2009, 14:51


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron