начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Възбрана на имоти/ наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот ononis » 31 Мар 2024, 19:49

Здравейте ще се радвам ако коже да ми отговорите на следния въпрос.
Когато едно работещо лице има недвижим имот/ апартамен който е с възбрана заради дългове от чиято заплата се отдържат определената от закона сума/ наследи като единствен наследник друг апартамен поставен под възбрана заради дългове. Какви са последствията и какво следва. Ще бъде ли взед един от двата апартамента и ако да кой/основният или наследеният.
ononis
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Май 2023, 19:34

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот berto » 31 Мар 2024, 20:58

Здравейте!

Ще препоръчам отказ от наследство от апартамента, който може да бъде наследен, защото това са само дългове и това е.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот ivanov_p » 31 Мар 2024, 22:56

Апартамента е скъпа вещ, трябва да се провери какъв е дълга и евентуално да се приеме наследството по опис.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот guest1 » 01 Апр 2024, 06:54

Само да напомня - отказ от наследство означава, че лицето няма да наследи нищо. Не само конкретното жилище.
Другото е аритметика.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот dimist » 01 Апр 2024, 12:01

От написаното излиза, че и наследения апартамент е с възбрана , следователно в наследствената маса има и дългове ? Така ли е ? Не е лошо да проучите какво има в наследството - справка от кредитния регистър, справка от регистъра на ЧСИ, за всеки случай и от ДСИ при районен съд
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот ononis » 01 Апр 2024, 17:50

Да апартамента е с дългове. На мен по скоро въпросът ми е. Ако се приеме наследството при положение че наследника има собствено жилище също с дългове и възбрана над имота какво следва.
ononis
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Май 2023, 19:34

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот berto » 01 Апр 2024, 19:16

Последицата е, че отговаряте до размера на полученото. Затова или приемете по опис, или се откажете. Ако активите са повече от пасивите, то приемете по опис, а ако пасивите са повече от активите, то съветът ми е да се откажете.

Прилага се чл. 60 /ЗН. Мисля, че дори пасивите да са повече от активите, то ще влезе в сила чл. 60, ал. 1 и ще платите само това, което е било в наследството, а не и собствени средства.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот ononis » 18 Апр 2024, 14:43

Благодаря Ви за отговорите.
Имам още едно питане. Преди да се вземе решение за приемане или отказ от наследство, може ли да се платят сметки на починалото лице, ток вода, телефон, или едно такова плащане означава съгласие и приемане на наследството?
ononis
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Май 2023, 19:34

Re: Възбрана на имоти/ наследство

Мнениеот guest1 » 18 Апр 2024, 14:59

ononis написа:Преди да се вземе решение за приемане или отказ от наследство, може ли да се платят сметки на починалото лице, ток вода, телефон, или едно такова плащане означава съгласие и приемане на наследството?

Според мен - ако партидите на въпросните задължения не са прехвърлени, плащането ще е от титуляра и няма връзка с наследството.
Все едно - аз да платя някакво ваше задължение.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron