начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

След като няма срок за приемане на наследство тогава ?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


След като няма срок за приемане на наследство тогава ?

Мнениеот arizona » 27 Апр 2024, 11:41

Въпроса ми е свързан с това ако единият наследник е длъжник , не е приел наследството си , а няма такава давност възможно ли е да го приеме когато дадената земеделска земя намери купувач , бъде продадена и съответно той избегне дадените занимавки и запори от чси , които има в момента само към работната си заплата.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42

Re: След като няма срок за приемане на наследство тогава ?

Мнениеот arizona » 27 Апр 2024, 19:18

Да допълня въпроса , в краен случай ако моментално преди чси да е разбрало , че съм собственик на наследени земи мога ли моята част от тези земи да я даря или продам на друг човек , и съответното чси да не може да търси нито мен нито лицето за тези земи ?

Благодаря предварително.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42

Re: След като няма срок за приемане на наследство тогава ?

Мнениеот bvoykov » 28 Апр 2024, 11:46

Така, ще продължа въпроса с отговор - "След като няма срок за приемане на наследство, тогава то може да бъде прието по всяко време и след 10 години включително, ако бъдат извършени следните правни/конклудентни действия, описани в чл. 49 от Закона за наследството. Обичайно, след като установи, че длъжникът в изпълнителния процес е починал, СИ е длъжен да спре изпълнителното производство по аргумент от чл. 229, ал. 1, т. 2 ГПК и по принцип го правят. След това заставят съответния взискател да посочи кои са правоприемниците на длъжника, за да може СИ да ги конституира в изпълнителия процес. Не съм сигурен, нека някой друг да каже, ако греша, но според мен СИ третира всеки наследник като такъв, който е приел наследството, и явно ще започне срещу него принудително изпълнение както си му е редът, освен ако наследникът не докаже, че се е отказал от наследството по съответния ред.
Сега, едно време банките и всякакви кредитори и взискатели пускаха едни искания по чл. 51 ЗН да призоват наследниците пред съд да кажат приемат ли наследството или не. Като не каже приема или не, той губи правото да приеме наследството, което в теорията е приравнено на отказ от наследство, не знам практиката какво застъпва.
Ако Вие дарите/продадете Ваша идеална част от имущество, която сте придобил по наследство, то Вие ще бъдете третиран като наследник, приел наследството по смисъла на чл. 49, ал. 2 ЗН, защото сте се разпоредил с наследено имущество.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: След като няма срок за приемане на наследство тогава ?

Мнениеот arizona » 28 Апр 2024, 11:51

bvoykov написа:Така, ще продължа въпроса с отговор - "След като няма срок за приемане на наследство, тогава то може да бъде прието по всяко време и след 10 години включително, ако бъдат извършени следните правни/конклудентни действия, описани в чл. 49 от Закона за наследството. Обичайно, след като установи, че длъжникът в изпълнителния процес е починал, СИ е длъжен да спре изпълнителното производство по аргумент от чл. 229, ал. 1, т. 2 ГПК и по принцип го правят. След това заставят съответния взискател да посочи кои са правоприемниците на длъжника, за да може СИ да ги конституира в изпълнителия процес. Не съм сигурен, нека някой друг да каже, ако греша, но според мен СИ третира всеки наследник като такъв, който е приел наследството, и явно ще започне срещу него принудително изпълнение както си му е редът, освен ако наследникът не докаже, че се е отказал от наследството по съответния ред.
Сега, едно време банките и всякакви кредитори и взискатели пускаха едни искания по чл. 51 ЗН да призоват наследниците пред съд да кажат приемат ли наследството или не. Като не каже приема или не, той губи правото да приеме наследството, което в теорията е приравнено на отказ от наследство, не знам практиката какво застъпва.
Ако Вие дарите/продадете Ваша идеална част от имущество, която сте придобил по наследство, то Вие ще бъдете третиран като наследник, приел наследството по смисъла на чл. 49, ал. 2 ЗН, защото сте се разпоредил с наследено имущество.


Здравейте и благодаря за отговора, въпроса обаче е когато един от наследниците е длъжник ——

Та земите не се взима никаква аренда , за да ги намерят бързо а купувач може да излезне сравнително бързо , преди да бъдат запорирани , ако е така ще имам ли проблем да ги продам ?

За наследствен влог в банката , парите се теглят и на гише дори със запор на банкова сметка мога да си ги изтегля, за това въпроса ми е за земите.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта


cron