начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

"Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


"Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот mantaray » 07 Апр 2024, 13:10

Със съпругата ми сме пенсионери, като нейната пенсия е по-висока от моята. За зла беда тя почина, а чувам, че % съотношение от нейната пенсия може да получава преживелия съпруг, т.е. - аз - вярно ли е и ако да, какви документи трябва да се подадат, в какъв срок и къде ? От брака си имаме двама сина и собствен апартамент - как се дели като наследство апартамента/хипотетично ? Дебитна карта с наличност на нейно име как може да се усвои и разпредели между наследствениците ? Съпругата ми почина внезапно, което е и причина за въпросите. Благодаря предварително за отговорите.
mantaray
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 10 Мар 2006, 16:45

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот berto » 07 Апр 2024, 16:12

Здравейте!

Наследството се приема, като отидете в районния съд, в който живеете (сте регистрирани с постоянен адрес) и се впише в една книга. Там ще Ви обяснят. Наследството се дели поравно между вас и двете ви деца, т.е. по 1/3. Ако има тежести в наследството и те са повече от активите, разумно е да се откажете. А що се отнася до пенсията, отидете до централния офис на НОИ във вашия град и говорете със служителите на института. Ако правилно чета Кодекса за социално осигуряване, трябва да взимате 30% от пенсията на съпругата си - чл. 84 /КСО.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот gergana12 » 07 Апр 2024, 17:11

Съболезнования за съпругата ви.

Не ми е известно за приемане на наследство в районен съд, само за отказ от наследство. Но сигурно за това има и по-компетентни във форума.
За жилището отивате с двамата сина в общината в местни данъци и такси, като носите и удостоверение за наследници от съответната община. По същия начин тримата и в банката.
Със същото удостоверение отивате и в НОИ за вдовишката надбавка.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот tomov2 » 07 Апр 2024, 18:12

Категорично имате право на вдовишката добавка. За най-сигурно какви документи да носите-се обадете на телефоните на НОИ за консултация по пенсионни въпроси , в работно време-има ги на сайта на НОИ, или питайте на място-на гишетата, където се подават документи за пенсии(нищо,че ще чакате после втори път като подавате документите).
tomov2
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 05 Яну 2015, 10:42

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот guest1 » 07 Апр 2024, 21:10

Здравейте!
Първо - съболезнования за загубата!

Имате право на „Добавка от пенсията на починал съпруг“!
Документите са два - удостоверение за наследници от ГРАО, но трябва да пише „да послужи пред НОИ“ и „Заявление - обр. П-4 – Заявление за отпускане на добавка по чл. 84 КСО или наследствена пенсия от починал съпруг/съпруга - пенсионер“
Добре е да подадете заявлението лично, но може и чрез пълномощник.

Потребителя berto леко се е объркал, но принципно е уцелил посоката
Чл. 84. Пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга, в размер, както следва:
1. до 31 август 2011 г. - 20 на сто;
2. от 1 септември 2011 г. - 26,5 на сто;
3. от 1 юли 2024 г. - 30 на сто.

Все още 1 юли не е минал!

По другите въпроси:
mantaray написа:От брака си имаме двама сина и собствен апартамент - как се дели като наследство апартамента/хипотетично ?

Вече са казали - по 1/3 от нейната част (50% от жилището). Изричното приемане не е необходимо - чл. 48, ал 2 от ЗН.
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството


mantaray написа:Дебитна карта с наличност на нейно име как може да се усвои и разпредели между наследствениците ?


За парите по сметката (те са там, не в картата) - отивате тримата в банката, изтегляте парите и закривате сметката.
После си ги делите както се разберете.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот mantaray » 08 Апр 2024, 09:21

Благодаря на всички озовали се на помощ в моята беда и най-искрено на вас, който изчерпателно, точно и практически посочвате вярните стъпки. Не разбрах едно : Всички наследници наследяват 1/3 т.е. - аз и двамата ми сина от 50%, които се явявят практическо наследство от починалата ми съпруга, докато останалиуте 50% са лично мои - апартамента е семейно жилище в което живяхме със съпругата ми и продължавам да живея аз ?
mantaray
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 10 Мар 2006, 16:45

Re: "Вдовишка пенсия" ама на обратно.

Мнениеот berto » 08 Апр 2024, 10:00

Здравейте отново, mantaray!

Имотът се разделя по следния начин - 1/2 си остава за вас и вие и двете Ви деца наследявате по 1/3 от останалите 50%, т.е. в крайна сметка имаме 4/6 за вас и по 1/6 за всяко от децата Ви.
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron