начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот arizona » 22 Апр 2024, 13:47

Здравейте , претърсих форума с доста подобни теми , но не открих конкретно при получаване на наследство , и в конкретният случай банкова сметка , когато тя бива закривана парите , които трябва да получа задължително ли трябва да бъдат в същата банка или друга българска ? Имам Немска банкова сметка в евро ще бъде ли проблем или заяждане от банката ако предоставя такава ?


Благодаря предварително.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот doondie » 22 Апр 2024, 14:51

Не виждам какъв би им бил проблемът да ги изпратят, където и да е, особено ако е за Ваша сметка. В ЕС конкретно преводите в евро са на стойност €1 от българска банка (ПИБ например; през Револют е без такса). Другият вариант е да получите парите в брой, ако приемем, че изобщо имате избор. Говорим за българска банка все пак - клиентът е без значение.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот arizona » 22 Апр 2024, 15:02

doondie написа:Не виждам какъв би им бил проблемът да ги изпратят, където и да е, особено ако е за Ваша сметка. В ЕС конкретно преводите в евро са на стойност €1 от българска банка (ПИБ например; през Револют е без такса). Другият вариант е да получите парите в брой, ако приемем, че изобщо имате избор. Говорим за българска банка все пак - клиентът е без значение.



Здравейте , да сметката която е немска и мога да предоставя е моя просто за първи път се сблъсквам с това ,прочетох форума и разбрах че сметката на починалият се закрива автоматично след като се предостави документ за наследници , и предоставя моя банкова сметка , въпроса е че в статиите до момента в форума ( поне аз не открих ) да е писано , че може и в сметка в евро да получа това което имам за получаване от българската банка.


Пуснах темата просто за да съм сигурен , реално не би трябвало да има проблем , но е по добре да се пита.


Това за получаване на парите в брой също възможно ли е или поне една част ?
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот doondie » 22 Апр 2024, 17:46

arizona написа:Здравейте , да сметката която е немска и мога да предоставя е моя просто за първи път се сблъсквам с това ,прочетох форума и разбрах че сметката на починалият се закрива автоматично след като се предостави документ за наследници , и предоставя моя банкова сметка , въпроса е че в статиите до момента в форума ( поне аз не открих ) да е писано , че може и в сметка в евро да получа това което имам за получаване от българската банка.

Пуснах темата просто за да съм сигурен , реално не би трябвало да има проблем , но е по добре да се пита.

Това за получаване на парите в брой също възможно ли е или поне една част ?
Привет,

С уговорката че нямам личен опит, обикновено отиват наследниците в клон на банката с удостоверение за наследници и смъртен акт (второто се подразбира, след като го има първото, но все пак) и изтеглят сумата от сметката на наследодателя, като всеки получава частта, която му се полага. Не знам дали може поотделно да се ходи или задължително трябва всички наследници да са заедно. Банката най-вероятно няма задължението да съблюдава на кой от наследниците каква част му се полага. Не съм чувал пари да се изплащат по банкова сметка, но е напълно възможно, особено когато се касае за по-голяма сума. Обаче най-вероятно ще е всичко наведнъж по сметка, която наследниците са посочили, а те след това ще си разпределят сумата, както намерят за добре. Едва ли банката ще се занимава да разделя сумата и да я превежда по различни сметки, но при желание би могло да се направи, особено имайки предвид колко бързо и лесно става по електронен път. В този ред на мисли, не вярвам да държат сметката да е българска - няма логика просто, още повече че чуждестранната е на Ваше име, съответно Вие лично ще им я предоставите.

За коя банка става дума, впрочем? Няма ли възможност да ги попитате по телефона, чат или имейл какъв е редът, когато наследникът (Вие, ако приемем, че други няма) няма българска банкова сметка?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 539
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот arizona » 22 Апр 2024, 18:49

За банка дск става дума , не съм се обаждаш защото има още малко време за да се свърши това реших да попитам тук . За документите това което казвате е така , но сумата когато се дели банката изплаща навсеки половината ако са двама наследника , въпроса е че в предните теми в форума коментара е че даденият човек си е извадил сметка в същата банка например ( аз както казах нямам за мен е по добре да си ми ги преведат в немската сметка ) и за това питам защото няма конкретен закон който успях да открия при наследство задължително да получа нещата в Българска сметка реших да попитам все пак някой, който знае.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот guest1 » 22 Апр 2024, 21:45

arizona написа:За банка дск става дума , не съм се обаждаш защото има още малко време за да се свърши това реших да попитам тук .

Грешно решение! Банка ДСК (а и всяка друга банка) си има процедури за подобни случаи. нито сте първия, нито ще сте последния.
Ето - Повече информация във връзка с изплащане на наследствени дялове
За твое улеснение – Банка ДСК предоставя възможност за изплащане на суми от наследствен влог при явяване на наследниците, както едновременно, така и поотделно. Не се изисква наследниците да се явят едновременно в банката, като всеки наследник на починал титуляр може да получи своя наследствен дял във всеки избран от него офис на банката.

Според мен, банката осигурява средствата „на гишето“, а къде ще ги прехвърли конкретния наследник и с какви разходи - вече е индивидуално. За немска банкова сметка ще има както такса за превода - нормален банков, не Револют, така и някаква разлика от превалутирането. Освен, ако сметката на наследодателя не е била валутна, в евро.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпрос за наследство и банкова сметка в чужбина

Мнениеот arizona » 23 Апр 2024, 12:23

Здравейте , благодаря за информацията. Но за да се закрие самата сметка трябва да са двамата наследници …..


За превода на парите в чужда сметка няма закон , но бях длъжен да питам българските банки всяка си има някакви неща който се опитва да пробутва , като нищо ако човек не е запознат могат да му предложат за улеснение да си отвори сметка в тяхната банка за да си получи парите.
arizona
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 22 Апр 2024, 13:42


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron