начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Въпрос относно разноски по дело

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот tchanev_bg » 09 Окт 2024, 11:24

Здравейте
Моля за мнение относно присъждане на разноски по дело. Случая е следния - на първоинстационния съд делото е спечелено от ответната страна и съответно са му присъдени разноски. В последствие делото е спечелено от мен, а ВКС не го допуска за обжалване. Присъдени са ми и разноски.
Въпрос - мога ли и по какъв начин да поискам присъждането на разноските които реално съм направил по делото на първа инстанция.
Благодаря предварително на отзовалите се.
tchanev_bg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Яну 2011, 13:12

Re: Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот guest1 » 09 Окт 2024, 12:17

Здравейте. Казвате "първа, втора, трета инстанция" - ако имате адвокат, той ще знае как.

В живота (те само в правото) може да поискате всичко. Друг въпрос е, какво ще ви се даде.
Последна промяна guest1 на 10 Окт 2024, 08:18, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот dimist » 09 Окт 2024, 13:26

Ако първоинстанционното решение е отменено в цялост, значи е отменена и частта за разноските. Разноските за първа инстанция следва да са присъдени във Ваша полза. Трябва внимателен прочит на съдебните актове
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот bvoykov » 09 Окт 2024, 14:24

Споделям изложеното в предходното мнение. При отмяна на делото от втората инстанция, втората инстанция е длъжна да присъди и разноските за първа, разбира се, ако са били поискани. Ако е пропуснала, следва да се подаде молба по чл. 248 ГПК в срока за обжалване пред ВКС, който е 1-месечен. Ако това не е сторено, шансовете да го направите впоследствие и така да Ви бъдат присъдени клонят към нулевите. Под "реално" направените разноски не знам какво имате предвид. Разноските се присъждат само ако са направени по повод на делото и са представени доказателства за това - адвокатско възнаграждение, ако е платено - това е най-честият вид разход, който се пренетендира, платен депозит за експертиза, пътни разходи като цяло не се присъждат и не се признават... специфично е. Истинските "реални" разходи съдът не може да ги обезщети, никой няма на мен да ми възстанови разпечатаните страници хартия, но, ако съм си наел адвокат, се предполага тези "консумативни" разходи, включително и за "разходката" на адвоката до съда, да са включени в неговия хонорар. Колкото до изказването само за пълнеж на темата от страна на guest1, в който е използван дори и неюридическият термин "инсталации" - няма да коментирам.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот tchanev_bg » 10 Окт 2024, 01:41

Благодаря на и dimist особено на bvoykov.
tchanev_bg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Яну 2011, 13:12

Re: Въпрос относно разноски по дело

Мнениеот guest1 » 10 Окт 2024, 08:26

bvoykov написа:Колкото до изказването само за пълнеж на темата от страна на guest1, в който е използван дори и неюридическият термин "инсталации" - няма да коментирам.

Колкото и да съм съгласен (по принцип) с другата част на мнението - за това изречение само ще се изсмея.
Язък ви да претенциите! Явно за тази ОТГ се е намесил "автокоректора", но вие сържите да се изплюете.

За адвокатския хонорар и други доказани разходи - не винаги се признават на 100%.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 55 госта


cron