навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Технологии

Мулти-облачни решения и дигиталната среда са топ приоритетите на ИТ лидерите

2020-04-08 0

Мулти-облачни решения и дигиталната среда са топ приоритетите на ИТ лидерите

Въпреки че близо половината от взимащите решения в ИТ сферата в глобален мащаб планират преместване в мулти-облачна архитектура, по-малко от 1 на всеки 5 компании работят в мулти-облачна среда

Equinix Inc.,  глобалната компания за взаимосвързаност и центрове за данни днес публикува резултатите от глобално проучване, изследващо мнението на лицата, вземащи решения в ИТ сферата, за най-големите технологични тенденции, оформящи световната икономика. Резултатите от изследването, събрало отговори от близо 2 500 участници от 23 държави в Северна и Южна Америка, Европа, Близък изток и Африка (EMEA), както и Азиатско-тиохоокеанския регион, сочат, че компаниите вече са започнали подготовката за по-свързан свят още преди да настъпи динамично променящата се среда вследствие на COVID-19.

Резултатите разкриват наличието на значителна амбиция сред представителите на бизнеса да се насочат към мулти-облачен подход, въпреки че прилагането му все още е под 20% в световен мащаб. Също така един от всеки двама представители на ИТ бизнеса посочва, че като част от общата технологична стратегия на техните организации, приоритет е изместването на тяхната инфраструктура в дигиталната среда (digital edge), където масовите потребители, търговията, а също така и дигиталните и бизнес екосистеми се срещат и си взаимодействат в реално време.

Близо три четвърти (71%) казват, че планират да преместят по-голяма част от своите ИТ функции в облачна среда. Две трети (66%) от тях планират да направят това в близките 12 месеца, въпреки че близо половината (49%) от респондентите все още виждат рискове, свързани с прилагането на облачни решения, като заплаха за техния бизнес.

Разглежданите облачни стратегии включват разпръснат мулти-облачен подход, в който една компания използва различни доставчици на облачни решения за различни функции. Това се откроява като голяма пазарна тенденция и се потвърждава от проучването. 45% от представителите на ИТ бранша казват, че технологичната им стратегия включва преминаване към мулти-облачния подход, което ще има значително отражение върху ИТ сферата, тъй като бизнесът ще продължи да диверсифицира портфолиото си от доставчици на облачни решения. Въпреки че ясно се вижда стратегическа промяна, въвеждането на мулти-облачния подход далеч не е масово: по-малко от един на всеки пет (17%) от всички ръководители на ИТ компании посочва, че компанията им работи в мулти-облачна среда към настоящия момент. Работата в среда на хибридни облачни решения, при която компаниите използват комбинация от един или повече доставчици на публични облачни решения с частна облачна платформа или ИТ инфраструктура, са по-често срещани. 34% от участвалите в анкетата в глобален мащаб прилагат хибридни стратегии.

За да отговори на ускореното приемане на хибридни мулти-облачни решения Equinix наскоро придоби лидера за автоматизация на управлението на физическата сървърна архитектура – Packet. В комбинация с водещата платформа за облачна свързаност на Equinix, Equinix Cloud Exchange Fabric™ (ECX Fabric™), която поддържа хибридните мулти-облачни стратегии чрез директна, защитена и динамична връзка с дистрибутирана инфраструктура и дигитални екосистеми в глобален мащаб, услугата позволява на компаниите да заобиколят публичния интернет и да се преместят в дигиталната среда (digital edge), избягвайки и ненужния риск за кибесигурността.

Изграждането на взаимосвързана среда от мрежови и облачни центрове в дигиталната област (digital edge) по този начин опростява сложността на хибридните ИТ решения и предоставя избор, мащаб и гъвкавост, които са необходими за настоящите и бъдещи изисквания на дигиталния бизнес. Като предоставя тази критично важна инфраструктура на 55 пазара в света, Equinix дава възможност на клиентите си да достигат навсякъде, да се свързват с всички и да интегрират всичко, което има значение за техния бизнес.

Ключови факти:

  • Проучването сред 2,485 ИТ ръководители в 23 държави беше проведено онлайн между 1 и 16 август 2019 г.
  • 71% от вземащите решения в ИТ сферата планират да прехвърлят в бъдеще повече ИТ функции към облака. Ключовите функции, които преминават в облака, включват инструменти за продуктивност, стари приложения и бази данни.
  • От ИТ ръководителите, планиращи да прехвърлят тези функции в облака, две трети (66%) планират да го направят в рамките на следващите 12 месеца.
  • 49% от ИТ ръководителите, участвали в глобалното проучване, разглеждат рисковете за кибесигурност във връзка с преминаването към облака, като значителна заплаха за техния бизнес. 
  • 45% от ИТ лидерите по света планират да преминат към мулти-облачна технологична стратегия, но само 17% споделят, че в момента работят в множество облаци.
  • В глобален план 44% от ИТ инфраструктурата в момента се намира в облака. В Северна и Южна Америка този дял е по-висок – 49%, докато в Европа, Близкия изток и Африка той е само 40%. Азиатско-тихоокеанският регион съответства на средното глобално равнище от 44%.
  • 50% от ИТ ръководителите по света цитират прехвърлянето на инфраструктурата им към дигиталната гранична област (digital edge) като един от най-големите приоритети на технологичната им стратегия. Това число скача до 60% в Северна и Южна Америка.
  • Третото издание на годишния Глобален индекс за взаимосвързаност (Global Interconnection Index – GXI) прогнозира, че частната свързаност в дигиталната среда (edge) ще нарасне до 51% средногодишен темп на растеж, надвишавайки забележителните 13,300+ терабита в секунда през 2022 г. 
  • Като комбинират услугите Network Edge на Equinix с ECX Fabric™, компаниите могат да внедряват виртуални edge устройства и да ги свързват с висока скорост с облачни и мрежови доставчици в нови за тях глобални пазари – достигайки до хиляди нови потенциални бизнес партньори по света.

Здравко Николов, изпълнителен директор, Equinix България сподели: 

„Въпреки че процесът на дигитализация в България беше вече започнат, новите обстоятелства наложиха това да се случи с много по-бързи темпове и в много сфери. В определени области - практически за един уикенд. Анализът на инфраструктурите и внедряването на хибридни мулти-облачни стратегии създават предпоставки за бъдещо развитие и за свързване на още повече клиенти, служители и партньори. Ще бъде интересно да проследим как ще се развива пазарът в бъдеще, предвид този нов потенциал и евентуално разширено търсене на дигитални услуги. Equinix, разбира се, отговаря на него.“

за 60%  против 40%  1748 гласували
принтирай блогове добави в любими



Новини


 
 
 

Спектър


 

rss
Посети форума