начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

ДАВНОСТ ПРИ ДЕЛО ПО ЧЛ.183, АЛ.1 НК?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ДАВНОСТ ПРИ ДЕЛО ПО ЧЛ.183, АЛ.1 НК?

Мнениеот xarula » 14 Мар 2024, 16:44

Здравейте,
Наистина ли има давност при висящо дело по НК чл.183 за издръжка на деца?
Означава ли, че ако си си губил времето да ходиш по дела две години и накрая съда излезе с присъда, но междувременно бил изтекъл давностния срок на обвинението или пък се обжалва и през това време изтече, не се случва нищо, делото се губи, длъжника не плаща, не е и наказан даже и децата си остават без издръжка?

Моля да ме извините, но съм меко казано потресена!

Благодаря предварително!
xarula
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Яну 2018, 12:31

Re: ДАВНОСТ ПРИ ДЕЛО ПО ЧЛ.183, АЛ.1 НК?

Мнениеот ilian_todorov » 14 Мар 2024, 19:59

xarula написа:Здравейте,
Наистина ли има давност при висящо дело по НК чл.183 за издръжка на деца?
Означава ли, че ако си си губил времето да ходиш по дела две години и накрая съда излезе с присъда, но междувременно бил изтекъл давностния срок на обвинението или пък се обжалва и през това време изтече, не се случва нищо, делото се губи, длъжника не плаща, не е и наказан даже и децата си остават без издръжка?

Моля да ме извините, но съм меко казано потресена!

Благодаря предварително!

Краткият отговор е да, но не съвсем. Давността се прилага, че обвиняемият няма да бъде наказан за престъплението, което е извършил, демек ще се измъкне ненаказан бившия...Това обаче си има плюсове. Ако го опандизят, трудно ще плаща издръжката.
Осъден или не по наказателното дело, издръжката се дължи и може да извадите ИЛ и го дадете на ЧСИ. :idea: Парите не се губят. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1358
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: ДАВНОСТ ПРИ ДЕЛО ПО ЧЛ.183, АЛ.1 НК?

Мнениеот xarula » 16 Мар 2024, 14:42

Здравейте, Ilian_Todorov и благодаря за отговора!

Как така, ако го опандизят няма да може да плаща? В конкретния случай става въпрос за длъжник с възможности. Същият, ако бъде наказан или заплашен от някако наказание или глоба поне, ще се опита да плати, иска ми се да вярвам.. Но да, да не забравяме, че живеем в племмената "мау-мау"...
Затова, всеки се замисля преди да реши да се върне отново в тази страна и колкото и носталгично да живее там, някъде, предпочита да е така, отколкото да е в страна, където не се зачитат даже и правата на децата, да не говорим за всичко останало!
xarula
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Яну 2018, 12:31


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта